26 Ocak 2010

Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar

Uzman değilim sonuçta anneyim sadece, ama son bir haftadır çektiğimiz sıkıntılardan sonra bu aşağıdaki yazı bana ilaç gibi geldi.. kimi zaman doktora da gitseniz kafanız karışık olabiliyor, sanki bu makaleden sonra zihnimde ilaçlar ve enfeksiyonlar ile ilgili taşlar daha bir yerine oturdu...faydalı bir bilgi olduğu için paylaşmak istedim..sevgiler...

************************************************************************************

Çocuklarda antibiyotikler ne zaman ve nasıl kullanılmalı?

Antibiyotikler hangi hastalıklarda etkilidir? Ne zaman antibiyotik kullanımı gerekmez? Çocuklarda antibiyotik kullanımında neden dikkatli olmak gerekir?

Enfeksiyonlara virüsler veya bakteriler neden olur. Virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara viral enfeksiyon, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara bakteriyel enfeksiyon denir.

Hastalık sırasında antibiyotik kullanımı ise hastalığın viral veya bakteriyel oluşuna göre değişir.

Viral enfeksiyon nedir?

Çoğu öksürük, boğaz ağrıları ve tüm soğuk algınlıklarının nedeni viral enfeksiyonlardır. Sağlıklı çocukların çoğu yılda 8-10 kez soğuk algınlığına yakalanır. Sıradan viral gripte, hastalığın kendi döngüsünün tamamlanması 5-10 gün sürer ve çocuğunuz da bu sürenin sonunda iyileşecektir. Viral enfeksiyon durumlarında antibiyotik kullanımı hiçbir fayda ve etki sağlamaz. Antibiyotikler virüslere karşı etkisizdir ve antibiyotiklerin gereksiz kullanımı zararlı olabilmektedir.

Bakteriyel enfeksiyon nedir?

Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle viral enfeksiyonlardan daha ciddi ve daha az yaygındır. Viral enfeksiyonların aksine bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotikler ile tedavi edilebilirler. Örneğin, menenjitin bazı türleri, tüberküloz ve bazı kulak hastalıklarına bakteriler neden olur. Bazı viral enfeksiyonların arkasından bakteriyel enfeksiyonlar da oluşabilir.

Antibiyotikler ne zaman gereklidir ve ne zaman gerekli değildir?

Antibiyotik kullanımının gerekli ve yararlı olduğu haller ile antibiyotiklerin etkili olmayacağı hallerden bazıları şunlar:

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı viral bir enfeksiyondur. Antibiyotiklerin soğuk algınlığı üzerinde tedavi edici hiçbir etkisi yoktur. Soğuk algınlığı boyunca çocuğun burun salgısının berrak renkten sarıya veya yeşile dönüşmesi normaldir.

Öksürük veya bronşit

Çocukların öksürük ve bronşit için çok nadir olarak antibiyotiklere ihtiyacı vardır.

Boğaz ağrısı

Çoğu boğaz ağrısı antibiyotik kullanımını gerektirmeyen viral enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Kulak enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonunun birkaç tipi vardır. Bunların bazılarında antibiyotik tedavisine gerek olsa da, çoğunda antibiyotik kullanılması gerekmez.

Viral enfeksiyonlar genellikle 5-10 gün arası sürer

Çocuğunuzun durumu hakkında endişeye kapılırsanız hemen doktorunuza başvurun. Doktorunuz, çocuğunuzun antibiyotik kullanıp kullanmayacağı konusunda size bilgi verecektir. Ayrıca eczacınızdan çocuğunuzun güvenli bir şekilde kullanabileceği soğuk algınlığı ve grip tedavileri konusunda bilgi alabilirsiniz.

Çocuğunuzun antibiyotik kullanımı hakkında neden dikkatli olmalısınız?

Viral enfeksiyonlar gibi antibiyotik tedavisine gerek olmayan durumlarda antibiyotikleri kullanırsanız, çocuğun vücudundaki bakteriler antibiyotiklere karşı direnç geliştirebilirler.

Gereksiz antibiyotik kullanımı çocuk için zararlı olabilir ve kusma ve ishal gibi yan etkiler oluşturur.

Çok fazla antibiyotik kullanımı, bu ilaçların bakteriyel menenjit gibi daha ciddi hastalıkların tedavisinde etkisiz olmasına neden olabilir.

Çocuğunuza antibiyotik verilmesi durumunda, doktorunuz tarafından belirtilen kullanım süresini mutlaka tamamlamalısınız. Hastalık belirtileri iyileşme gösterse bile enfeksiyon hala mevcuttur ve tamamen yok olması için antibiyotik kullanım süresinin tamamlanması gereklidir.

Viral enfeksiyona yakalanmış çocuğunuzun bakımı

Viral bir enfeksiyon geçirmekte olan çocuğunuzu rahatlatmak için yapabilecekleriniz:

· Çoğu durumda çocuğunuzun viral enfeksiyonu 5-10 içinde iyileşecektir.

· Hastalık kötüye giderse veya 5-10 günden daha fazla sürerse doktorunuza bilgi verin.

· Semptomları hafifletmek için çocuğunuza parasetamol verebilirsiniz.

· Çocuklara kesinlikle aspirin vermeyin.

· Çocuğunuzun kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak güvenli ilaçlar hakkında eczacınıza danışın.

· Çocuğunuzun yeterli miktarda sıvı almasını sağlayın.

· Çocuğunuzu serin tutun.

Antibiyotik başladıktan sonra, hangi hallerde doktoru aramak gereklidir?

Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuzu aramanız gereklidir:

· Solunumla ilgili sorunlar

· Gittikçe kötüleşen cilt kızarıklıkları

· Gittikçe kötüleşen ishal ve kusma

· Şiddetli bulantı veya karın ağrısı

· 2-3 gün içerisinde herhangi bir düzelme olmaması

· Çocuğunuzun durumu hakkında herhangi bir endişenizin bulunması.

Sonuç olarak

· Antibiyotikler grip, göğüsten gelen çoğu öksürük ve boğaz ağrısı gibi viral enfeksiyonlara karşı etkisizdir. Viral enfeksiyonları tedavi etmek için kullanıldıklarında zararlı bile olabilirler.

· Bakteriyel menenjit ve bazı kulak enfeksiyonları gibi daha ciddi hastalıklarla mücadelede antibiyotiklere ihtiyaç vardır.

· Gereksiz antibiyotik kullanımı zararlı olabilir ve kusma ve ishal gibi yan etkiler oluşturabilir.

· Gereksiz antibiyotik kullanımı ileride antibiyotiklere karşı direnç oluşturabilir. Gereksiz antibiyotik kullanımı çocuğun antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler tarafından enfekte olması riskini arttırır.

· Viral enfeksiyonların güvenli tedavi yöntemleri konusunda doktorunuza veya eczacınıza danışın.

· Çocuğunuza doktorunuz tarafından antibiyotik verildiğinde, belirtilen tüm tedavi süresi boyunca ilacınızı mutlaka kullanın.

1 yorum:

elif ada dedi ki...

Mine, harika olmus. Ellerine saglik. Izin verirsen kopyalamak istiyorum. Adacigim, duzelmedi mi hala? Op onu bal yanaklarindan bizim icin. Bu arada siteniz harika olmus. Header cok guzel... Sevgiler
Umur & Ada